top of page
טיזר קהילה_דימוי עליון2.jpg

בחודש שעבר, ב-21.6, קיימנו במרכז לאמנות  עכשווית בערד את הכנס 
arad mint city שיצרו גבי בן משה ויואב ליפשיץ מ ArtUp Nation
היוצרים הגדירו את הכנס כ"תרגיל בדמיון מודרך פתוח לקהל הרחב" , שיעסוק בשאלות שנוגעות לעתיד העיר ערד ולמקום של אמנות ביחסים בין הון, טכנולוגיה ומרחב ציבורי.

בתגובה לשאלות ולתגובות שעורר הכנס חשוב לנו להסביר את מהות המהלך
הפרויקט התחיל בשנה שעברה, בשהות של האמנים בעיר כחלק מתכנית שהות האמן של המרכז. הם נפגשו עם אמנים מקומיים ועם תושבים ותיקים, ממייסדי העיר. בשיחות איתם עלו סוגיות שקשורות לעתיד העיר ולהיסטוריה שלה, לנסיונות מיתוג שונים של ערד כעיר תיירות ותרבות, ולמקום של המרכז לאמנות עכשווית במרקם הקהילתי בעיר.

הפעולה שנוצרה בעקבות זאת התחילה זמן רב לפני הכנס: בפרסומים שונים שרמזו על "השתלטות" של החברה הדמיונית "ארט-מד ישראל" על המרכז לאמנות עכשווית. פרסמנו פוסטים ברשתות חברתיות אודות החברה, שעוסקת בקריפטו אקולוגיה. שיתפנו גם אתר אינטרנט מושקע שהזמין לכנס, ובגלריה עצמה טיפלו האמנים באזור הדלפק, והציבו פוסטרים וגלויות בכניסה. כך נוצרה בדייה עם הרבה שכבות וערוצים, שתוכננה כדי להציג את התרגיל כאמת.
ההצלחה של הסימולציה הייתה תלויה בתחזוק האשלייה ש"ארט-מד ישראל" היא חברה אמיתית לאורך זמן, כמו במופע בידור של היאבקות. המשתתפים - תושבי העיר ששיתפו פעולה עם האמנים, הדוברים השונים בכנס וכן צוות המרכז - היו חייבים "להישאר בדמות" לאורך כל הדרך, ולהתייחס אל האירועים בכנס כאילו הם נטועים בעולם האמיתי, מחוץ לגלריה. כל הפרסומים נעשו בהתאם, על מנת לגרום גם למי שהתעורר אצלה ספק, לפקפק במסקנה שלה ולתהות האם בכל זאת מדובר באירוע שאינו מבויים.

זוהי מניפולציה, אך כזו שנוצרה במסגרת אמנותית (שטיבה, פעמים רבות, הוא בדייה). כוונתה היא להציף את הסכנות שעומדות מאחורי מניפולציות פוליטיות וכלכליות הרות גורל - מצגי שווא שאנחנו חיים וחיות בתוכם כל הזמן. במקרים  רבים, אמנות ואמנים מנוצלים לשם כך, כחלק מתופעה שנקראת art washing.
כדי להציף נושאים אלה, בחרו האמנים בגישה לא שגרתית, שמערערת על גבולות המוכר ועל המוסכמות שבין אמנ.ית לקהל. אנחנו מתנצלים אם חלק מהקהל הרגיש מרומה. חשוב להזכיר כי לאסטרטגיה האמנותית הזו יש היסטוריה לא קצרה בעולם, והיא מכונה פעמים רבות "שיבוש מדיה", "ארטיביזם" (art+activism), "האקטיביזם" (מלשון hacking) ועוד. בכנס אף התארח אחד האמנים המובילים של סוגה זו, אנדי ביכלבאום מהקולקטיב האמריקאי הידוע The Yes Men.

באתר הכנס תוכלו למצוא תיעוד מהאירוע וקטעי מדיה שונים שחושפים את האמצעים האמנותיים בהם השתמשו אמני האשליה artup nation  שהייתה        חיונית להצלחת הפרויקט.
אנחנו מודים על התגובות ועל המעורבות ומקווים שכעת הכל בהיר יותר
לאה אביר, מנהלת אמנותית, המרכז לאמנות עכשווית בערד
יואב ליפשיץ וגבי בן משה מטעם artup nation.artup   הוא שם מותג שהוקם ב2020 וכיום הוא תחת ניהולם של  יואב ליפשיץ, גבריאל בן משה וצילה חסין . תחת שם זה פועלות יוזמות מגוונות בשדה האמנות בשילוב פרפורמנס, עיצוב, חינוך והגות. כל הפרויקטים של  Artup Nation פועלים ברוח המוטו "יזמות - או_מנות" במטרה לקדם את השיח על יחסי אמנות , טכנולוגיה וכסף ומתיחת הגבול שביניהם.  בין הפרויקטים שיצרו לאחרונה :  Artup Escalator - חממה בינלאומית לאמנים ששואפים ליצור אמנות סקיילבילית פיתות הקורס הכולל  התנסות בדמיון מודרך  ל- Ntnu (האוניברסיטה הנורבגית למדע וטכנולוגיה) ו- binge money - סדרת אירועים לצפייה בציבור בסדרות  ובסרטים שעוסקים בקשר שבין אמנות לכסף.

 

.

.

.

.

.

.

טיזר קהילה_דימוי תחתי_ניסיון2_.jpg
bottom of page