DanaDarvish_main image2_inside.png

דנה דרויש: נפש חיה בי

ניר הראל: הר מיטה

16/4/21-24/7/21 

אוצרת: לאה אביר

שתי תערוכות יחיד של האמנים דנה דרויש וניר הראל.

חלל התצוגה רחב הידיים של המרכז חולק לשני חללים שונים באופיים, המזמינים סוגים שונים של צפייה ואינטראקציה. אלה התערוכות הראשונות שאוצרת במרכז לאה אביר, המלווה מזה שנה את תכנית שהות האמן ואת תערוכות המרכז לאמנות עכשווית בערד.

התערוכות של דרויש והראל פותחות סדרה של תערוכות יחיד שיציגו תהליכים אמנותיים ארוכי-טווח המתרחשים במהלך השהות בעיר ובהשראתה, לצד עבודות קודמות של האמנים. זוהי הזמנה להכיר לעומק את עבודותיהם של האמנים ולמצוא הקשרים, תמות ומהלכים ביצירתם – להתוודע לא רק אל תוצרי שהייתם בעיר אלא גם אל ה"מזוודה" איתה הגיעו אליה.

בלב התערוכה "נפש חיה בי" של דנה דרויש עומדת סדרה חדשה של עבודות המוצגת בחלל המרכזי. במהלך שהותה בערד, מצאה את עצמה האמנית חוזרת שוב ושוב למקום אחד: לפאתי העיר, באזור התעשייה, ליד המפעלים והמזבלה הראשית, שם חיים כלבים חופשיים, שאינם חיות מחמד אבל גם אינם חיות פרא. מדי ערב, פעילים בעמותת "ערד לחי" מגיעים למקום ומאכילים ומשקים את הכלבים הללו, המנודים, המורחקים, שנדחקו מעבר לגבולות המבט. דווקא בתוך מה שנראה כמו שממון וצחיחות, כמו ערמות של שאריות זנוחות ומבני תעשייה מנוכרים, מבטה של דרויש על חייהם של קהילת כלבי הספר מגלה לנו כוחות חזקים, גאים ושפופים, של הישרדות, חמלה, משפחה וחברות.

סדרת תצלומים זו מעלה באופן ישיר את נושא זכויות בעלי החיים – תחום שהחברה והחקיקה הישראלית מפגרות בו באופן מטריד. אבל הצילום האוהב, המכבד את המרחק, לא נענה לסכמות של צילום אקטיביסטי, אלא מפגיש אותנו עם דמויות שהן אפשרויות של הדמיון ובאותו זמן – כלבים ממשיים, דמויות יחידאיות, בשר ודם, יצירי מציאות יומיומית חסרת רחמים. לאחר שהפכו לסובייקטים ממשיים, הכלבים מבקשים מאיתנו להידרש למאבקים חברתיים של כל נפש חיה, ולשאלות על אדנות, בעלות, הדרה וחופש. כלבי הספר, בין אם ידעו בית חם או נולדו בסביבה התעשייתית/מדברית, נתפשים בעיני רבים כאומללים ועלובים. אולם דרך המצלמה של דרויש, הם מתגלים כגאים וחופשיים לחייהם. סדרת העבודות הזו עוסקת במהותה באתיקה ובהומניות, במובניהם העקרוניים והמסובכים ביותר, ומנסחת ייצוג מורכב ובלתי צפוי של חירות.

עבודת המפתח שהולידה את התערוכה "הר מיטה" של ניר הראל נוצרה מתוך שיטוטים בעיר ערד, במרחב הממשי והדיגיטלי. לתוך המרחב הריק של ה – Google Street View בעיר, משתיל האמן דמויות ודימויים מן הרפרטואר של הציור הדיגיטלי שלו. כך, הוא הופך אותם לפסלים ציבוריים או עוברי אורח קבועים וברי קיימא, עבור כל מי שירצה מעתה להבין מרחוק כיצד נראים צמתים, רחובות וכיכרות בעיר. יצירה זו התפתחה במהלך השנה האחרונה לפעולה משותפת עם בני נוער מתיכון קדם בעיר, העתידים להשתיל במפת הרחובות הדיגיטלית תהלוכת דימויים שייצרו בעצמם. בנוסף לעבודה זו, יוצגו ציורים דיגיטליים חדשים, ספרי קיר ובגדים המתממשים רק כשלובשים אותם.

שאלת תחליפי המציאות ויחסינו אליהם - סוגיה אקטואלית תמיד - הפכה בשנה האחרונה לקשה וכואבת במיוחד. העקרונות המובילים של התערוכה "הר מיטה" הם החיפוש והריחוף הנלווים לניסיון לאחוז במציאות היומיומית – הר ממשי מיובא אל מרחב המציאות הווירטואלית (VR), מאמץ לתוכו מרחקים שונים של התבוננות על נוף וסוגים שונים של ידע, מוכפל, מוכפף, משתנה ומתעקם. כשהוא מוטמע בעולם הדימויים הפנטסטי של ציוריו הדיגיטליים של הראל, הנוף הופך להיות מיטה, או צל, או קו מתאר של גוף, או של איבר גוף. הטכנולוגיה, בעבור האמן, היא צורה של התבוננות, והעבודות הן רישום או מצב של השתקפות: הן מונעות מן הרצון להתמצא ולשהות במרחב, הן רוצות להיות בערד אבל קורות במקום ובזמן אחר.

הפרויקט של דנה דרויש בבלוג הצילום של "הארץ"

ניר הראל במדור "מה קורה" באתר פורטפוליו

 

לפרויקט hollow sights של ניר הראל

צילומי הצבה: לנה גומון