מסלול מוסבר - ציורי קיר בערד

רובע האמנים

רות דורית יעקבי, קיר הכניסה למשכן לאמנות "האישה של אלף הקולות", 2013-2014

האמנית, שנפטרה מסרטן בנובמבר 2015, התגוררה בערד רוב חייה והקימה את המשכן לאמנות ברובע האמנים כשרק הושק. במשכן, הוצבו אלפי עבודות אמנות גדולות וקטנות במיצב ענק המחולק לארץ החיים, ארץ המתים והלב הפועם באמצע. המוטיבים, המצוירים גם על קיר הכניסה, כללו ציורים מוזהבים של אישה עפה, צמחים זוהרים בזהב ואלמנטים של חיים ובריאה לצד תכריכי אבלות. יעקבי הציגה בעשרות תערוכות יחיד בארץ ובעולם, כולל בוותיקן. המשכן אינו פעיל.

IMG_20190127_170029.jpg
רובע האמנים

klone (ישראל), שתי דמויות על קיר מקלט, 2017

ציור על האנגר, 2018

הצייר KLONE ידוע בשל הדמויות עליהן הוא חוזר בציורי הקיר שלו הפזורים ברחבי תל אביב - חתול העומד על שתיים (בהמשך המקלט בפאה הנסתרת לעין), וצמחיה מטרידה וצפופה בשחור לבן. במקלט, העבודה החלה ללא תכנון כשמילא KLONE את הקיר בצמחים, חלק מהם מזכירים וגינות. חלונות המקלט, שהפריעו בתחילת הדרך לציור, הפכו לראשים של שתי דמויות מובחנות.

בעבודה על קיר ההאנגר, משולבים בצמחים האופייניים לקלון פורטרט של חברתו של הצייר, ציפורים, נמר ועוד. דלת הברזל שבלב העבודה מעלימה את הצבעים מהציור.

IMG_20190127_165706 (1).jpg
רובע האמנים

Cryptik (ארה"ב), חמסה + חסידה, 2016

קריפטיק, יליד ארה"ב, נחשב לאחד מאמני הקליגרפיה הגדולים בעולם, ומצייר באותיות באנגלית חמסה על קיר פלדה בקצה שביל ברובע האמנים. בתוך החסידה, המצוירת באותיות לבנות על רקע הקיר האפור, תוכלו למצוא את המילה netta באנגלית.

IMG_20190127_165931.jpg
רובע האמנים

ג'ספר וונג (הוואי), על קיר מבשלת הבירה "שיטה", 2016

ג'ספר, יליד יפן, הגיע לערד במסגרת פסטיבל pow wow - אירוע הגרפיטי הגדול בעולם, בשלוחה הנודדת שלו, ביוני 2016. הקיר הצהוב המתקלף של ההאנגר החשוף לשמש שימש כמצע להתייחסות עבור ג'ספר, שבחר לצייר את האייקונים הגדולים של התרבות המערבית - מיקי מאוס, הלו קיטי ועוד, כשהם באמצע בריחה, חלקם כרותי איברים או חבושים - כמו הקיר עצמו. אחרי הציור, השפריץ ג'ספר צבע על הציור עצמו כדי להוסיף על חוויית "הלכלוך".

IMG_20190127_165931.jpg
רובע האמנים

שחר אלבו, דמויות על קיר "גזטיב", קיץ 2016

הציירת הצעירה, בת למשפחת רב העיר ערד, עקבה אחרי ציירי pow wow, למדה את מלאכת ציור הקיר וציירה במסגרת אירועי "חמישי ברובע" כמה פורטרטים משובבי נפש.

IMG_20190127_165931.jpg
רובע האמנים

zero cents, שתי דמויות, 2016

האמן הישראלי ממוצא אמריקאי מצא בערד שתי תמונות פספורט ישנות והלביש אותן על רקע מדברי נטוש ומסויט.

IMG_20190127_165931.jpg
רובע האמנים

RABBI (ארה"ב), ציור קיר צבעוני בסמטה, 2016

הציור האפוקליפטי והצבעוני משלב דמות ממלכתית, אולי פוליטית, מקושקשת להפליא, יחד עם חתול שחור ענק וספינה טובעת.

IMG_20190127_165931.jpg

קמע הדר (הוואי), דיוקן, 2016

האמן, בן לאב ישראלי ואם תושבת הוואי, יזם את פסטיבל POW WOW בהוואי לפני מספר שנים, ובשנים האחרונות בחר לצאת מהוואי לפרויקטים של ציור קיר ברחבי העולם. עם הגיעם לישראל בחר הדר בערד, כעיר שיכולה ליהנות במיוחד ממתיחת פנים אמנותית. ציור הקיר בסמטה נעשה בשעות ספורות ביום האחרון של הפסטיבל עם צבעי מים ושפריצר.

 

DIOZ, פרצופים, 2016.

דיוז הישראלי מצייר מגוון אנושי מרהיב, צבעוני ומטופש בסמטה המרכזית של רובע האמנים, שניתן לראות למרחוק.

 

הזוג??? (הוואי), אלוהה, 2016.

זו הייתה טיסתם הראשונה של בני הזוג הצעירים אל מחוץ להוואי. משך שלושה ימים ושלושה לילות ציירו על הקיר הגדול את המילה shalom, שמלמעלה למטה יוצרים את המילה aloha - שלום בשפת בני הוואי.

 

brothers of light, ציור על קיר יקב מדבר, 2016.

שני האחים הירושלמים מציירים במקומות שונים בארץ את אותן הדמויות, המתחבאות מאחורי מבנה היקב אך נראות למרחוק למביטים מכיוון הכביש המוביל לצים סנטר. הדמויות מעופפות, אולי ממהרות למקום מסוים.

 

פאפי (צרפת), שתי גיבורות על, 2016.

פאפי מציירת נשים חזקות על קירות רבים ברחבי העולם - ועכשיו גם בערד. הנשים מחזיקות בקבוקון, שנותן להן כוחות על כשהן ממלאות אותו בדמעות של גברים.

 

מבנה תעשייה זעירה

048, נוף חלומותיו, 2018.

שני האמנים החיפאים העתיקו אל קיר הלבנים שרטוט החתך של העיר מחוברת הנדסית ישנה, המתחיל משמאל בבתי פטיו משולבים ברחובות רחבי ידיים, וממשיך ימינה אל נוף הררי מצוקי וים המלח. בלב הציור, החוטמית המצויה האופיינית לאזור, וכדים מאזור תל ערד. מימין, תמונת דיוקן של הטייל דב פוניו, שסימן לפני מספר שנים כעשרים מסלולי הליכה בנחלים סובבי ערד. לוגו העיר משמאל שימש כשלט הכניסה לעיר באחד מפסטיבלי ערד של שנות התשעים.

 

לאורך רחוב יהודה

KLONE, ציורים לאורך גדר בית הספר עופרים, 2015

בתמיכת משרד התרבות והספורט. כשהגיע האמן לערד, התפלא לראות כי בניית העיר במדבר הביאה למעבר של עורבים ובעלי חיים אחרים חובבי ערים, שאינם רגילים לחיי מדבר. פלטת הצבעים בה השתמש לאלמנטים השונים - הכוללים לבבות, צמחי פרא ודרדרים, משלימים את צבעי העיר ולא חוזרים עליהם. ציורי

מתכתבים עם יצירתו של מאטיס, שיצר סדרה של מגזרות קקטוסים.

על הציורים צוירה לאחרונה שכבה נוספת של צייר אלמוני, שהוסיף תלתלים צבעוניים לכל האלמנטים.

 

גן בשכונת יעלים

Broken Fingaz, מקלטים, 2015.

בתמיכת משרד התרבות והספורט. דסו וטאנט, שני הציירים החיפאים, הגיעו לערד לשהות אמן בת מספר ימים, ואספו אלמנטים שונים אותם בחרו לצייר. הציורים עזי מבע ומעלים את עניין המגוון האנושי בעיר. על קיר אחד, פרצופים שונים (ניתן לראות שם בין השאר את ישעיהו ליבוביץ). על קיר גדול, דיוקן של שחקנית קולנוע ספרדייה (מימין ומשמאל האותיות א"ש/ אצבעות שבורות). בקיר האחורי, ציורים של נשים אפריקאיות המהדהדות את מוצאם של מבקשי המקלט המתגוררים בשכונת יעלים. על אחד הקירות, הפורטרט של ראובן זינגר, המפעיל מעל 50 שנה את המקלט המצויר כחדר כושר. על קיר אחר, הקקטוס הקוצני בעל העלים הארוכים, המזוהה עם השכונה. בתום הפרויקט, הודפסו חולצות עם הפורטרטים המצוירים וחולקו לתושבי השכונה.

 

חניה ברחוב בן יאיר לקראת רחוב שמעון

שחר אלבו, פורטרטים, 2017.

האמנית הצעירה הקנתה לחניית הבניינים הפנימית הזו מראה משובב נפש, עם שלוש דמויות מצחיקות: רב צחקקן, סטלן צעיר וילדה.

 

בריכות המים ברחוב מואב

ואדים ??, ציור על בריכות מים, ???

עובד העירייה לשעבר עיטר מספר קירות ברחבי העיר בתקופה בה עבד במחלקת האחזקה. בריכות המים היו אתגר מיוחד: ??..

 

מקלט רחוב לשם

, אריה ליד המים, ???.

בתמונה אריה העומד לצד בריכת מים בארמון שנראה חרב.